موضوع: "عید نوروز"

آیا آیین سیزده بدر مورد تایید اسلام است یا خیر؟

🔴 سوال : نظر اسلام در مورد #سیزده_بدر چیست؟ آیا آیین سیزده بدر مورد تایید اسلام است یا خیر؟
✅پاسخ : از دو نظر می توان به مراسم سیزده بدر نگاه کرد؛
1. اگر مراسم سیزده بدر به عنوان یک رسم بت پرستی و اعتقاد به نحسی سیزده که در اسلام مردود است انجام شود شکی در غلط و ناروا بودن آن نمی باشد .
- آیت الله مکارم شیرازی چنین عرضه می دارد: «سرچشمه مراسم خرافى سیزده بدر از نظر تاریخى به اصحاب الرس که در قرآن به آن اشاره شده بر مى گردد. به حالات اصحاب الرس در تفاسیر اشاره شده، و در یکى از شرح هاى نهج البلاغه نیز داستان مفصل آن را چنین یافتم؛
دوازده شهر یا آبادى بود که هر شهر و آبادى به یکى از ماه هاى سال خورشیدى نامیده شده بود . آیین مردم آن شهرها بت پرستى بود. درختان صنوبر را پرستش مى کردند. زیرا صنوبر منبع درآمد خوبى براى آنها بود. روز اول سال، همه مردم از تمام دوازده شهر یا روستا در شهر فروردین جمع مى شدند، و مراسم جشنى داشتند. فردا به شهر اردیبهشت مى رفتند، و در آنجا مراسمى داشتند. روز سوم به آبادى خرداد مى رفتند…، تا به آبادى اسفند که مى رسید، دوازده شهر تمام مى شد؛ روز سیزدهم دسته جمعى از آبادى ها خارج شده، به بیابان ها مى رفتند، و مراسم سیزده و جشن و پایکوبى و آلودگى به انواع مفاسد را در آنجا برگزار مى کردند. بنابراین سیزده بدر سنتى بوده که از بت پرستان باقى مانده است، همانطور که مراسم شب چهارشنبه سورى، که احترامى براى آتش قائل مى شوند، سنّتى از آتش پرستان است.» (پاورقی قهرمان توحید ، صفحه84). (مسائل جدید از دیدگاه مراجع جلد1،صفحه155)

2. اما اگر مراسم سیزده بدر به عنوان خارج شدن از شهر و فضای آلوده آن و پناه بردن به دل طبیعت و استفاده از هوای پاکیزه آن و تفریح و استراحت سالم برای شروع مجدد به کار با انرژی و توان کافی باشد بدون آنکه اعتقاد به نحسی سیزده و رسم بت پرستی محرک این تفریح باشد امری ناشایست نخواهد بود .
به خصوص اگر این کار همراه با تفکر و اندیشه در حیات مجدد درختان و گیاهان باشد و در نتیجه انسان از حیات آنها درس زندگی بگیرد و به یاد عظمت و قدرت و علم نامحدود خالق آن بیفتد. (قهرمان توحید ، صفحه84)
- خداوند می فرماید:
« بگو در زمین سیر کنید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را به وجود آورده است» (عنکبوت20)
پیامبر گرامی (صلی االه علیه و آله)فرمود:
«عاقل ساعات خود را به چهار بخش تقسیم می کند؛ساعتی برای عبادت خداوند و ساعتی برای محاسبه نفس و ساعتی برای تفکر در مخلوقات خداوند و ساعتی برای تفریح و بهره مندی از حلال های خداوند» (وسایل الشیعه جلد16 صفحه97)
-این مضمون از حضرت علی(علیه السلام) نیز نقل شده است. (نهج البلاغه حکمت 390)

- و باز پیامبر گرامی فرمود:
« تفریح داشته باشید همانا من ناراحتم که در دین شما خستگی و بی نشاطی باشد»
(نهج الفصاحه صفحه259)

اشتراک گذاری این مطلب!

عید نوروز در روایت امام صادق (علیه السلام)

معلی بن خنیس گوید:
در روز نوروز بر امام صادق علیه السلام وارد شدم، ایشان فرمودند که :
آیا این روز را می شناسی؟
عرض کردم:
فدایت گردم این روز، روزی است که غیر عربها (ایرانیان) آن را گرامی داشته و به یکدیگر هدیه می دهند
امام صادق، علیه السلام، فرمودند:
قسم به خانه عتیقی که در مکه هست این (تعظیم و هدیه دادن) ریشه طولانی و قدیمی دارد و برای تو آن را توضیح می دهم تا از آن مطلع شوی
گفتم:
ای آقای من چنانچه این مطلب را از تو بیاموزم برای من بهتر از زنده شدن مردگانم و مردن دشمنان من است.
حضرت فرموند:
ای معلی!نوروز، روزی است که خداوند در آن از بندگان خویش میثاق گرفت که جز او را عبادت و پرستش نکرده و به او شرک نورزند و به فرستادگان و پیامبرانش و نیز ائمه هدی ایمان بیاورند.
نوروز اولین روزی است که خورشید در آن طلوع کرد و باد در آن وزیدن گرفت و در آن روز درخشندگی زمین خلق شد.
نوروز روزی است که کشتی نوح بر کوه جودی کناره گرفت
و نوروز روزی است که افرادی که از خانه های خود خارج شده و به آزمایش الهی از دنیا رفتند، مجددا به دنیا بازگشتند.
در این نوروز است که جبرئیل بر پیامبر اکرم، صل الله علیه وآله، نازل شد
و درست در همین روز است که پیامبر اسلام، حضرت علی را بر شانه خود گذاشت تا او بتهای قریش را از بیت الحرام پایین کشید و آنها را درهم شکست.
نوروز روزی است که پیامبر به اصحابش دستور داد تا در مورد خلافت و ولایت مؤمنان با حضرت علی علیه السلام بیعت کنند و در همین نوروز بود که پیامبر(صلی الله علیه وآله) علی( علیه السلام) را به سوی جنیان فرستاد برای او از آنان یعت بگیرد.
نوروز روزی است که برای حضرت علی بیعت مجدد گرفته شد و نوروز روزی است که حضرت علی، علیه السلام، بر اهل نهروان پیروز شد و ذوالثدیه را کشت و نوروز روزی است که قائم ما در آن روز ظاهر می گردد
و بالاخره نوروز روزی است که قائم ما در این روز بر دجال پیروز می شود و او را بر زباله دان کوفه آویزان می کند
و هیچ نوروزی نیست مگر آنکه ما در آن روز توقع ظهور حضرت حجت( عجل الله تعالی فرجه الشریف) را داریم
چرا که این روز، از روزهای ما و شیعیان ما است که عجم (ایرانیان) آنرا گرامی دشته ولی شما آنرا ضایع نمودید …
مجلسی محمدباقر، بحارالانوار، جلد 56، صفحه 92

1490013727untitled.png

اشتراک گذاری این مطلب!

در هیاهوی شب عید شما را گم کردیم...

آسمان غرق خیال است،کجایی آقا
آخرین هفته سال است کجایی آقا؟

یک نفرعاشق اگربود زمین می فهمید
عاشقی بی تومحال است کجایی آقا؟

درهیاهوی شب عید، تورا گم کردیم
غافل ازاینکه شما اصل بهاری آقا
                                                   🌷💐🌷💐🌷 اللهم عجل لولیک الفرج

1489813168mahi_aj.png

1489813168291643cb9e8349efb8c86f70f62592b7.jpg

اشتراک گذاری این مطلب!

دعا برای فرج مولا و سلامتی رهبر یادمان نرود

سلام دوستان عزیزم ! پیشاپیش آغاز سال جدید را خدمتتان تبریک عرض می کنم . دعا برای فرج مولایمان وسلامتی رهبر عزیزمان، یادمان نرود. دعا کنیم در سال جدید هم افتخار سربازی در محضر فرمانده را داشته باشیم و این درجه به فرزندانمان هم اعطاء شود. الهی آمین

14583626171440421727279.jpg

اشتراک گذاری این مطلب!

سرخوش آن عیدی که آن بانی نور..........

مقام معظم رهبری امام خامنه ای(مدظله العالی) می فرمایند: «در تحول هر سال جدید شمسی که مصادف با نوای تحول در عالم طبیعت می باشد، فرصتی است برای اینکه انسان به تحول درونی خود و به اصلاح امور روحی و معنوی، فکری و مادی خود بپردازد، و این دعای شریف که در آغاز سال می خوانیم؛ درس همین تحول است.»
یا مقلب القلوب و الابصار                   یا مدبّر الّیل و النَّهار
یا مُحّول الحول وَالاَحوال                  حوّل حالَنا الی اَحسَنِ الحال

چه دل نشین و لذت بخش است زمانی که جوانه ای دل از خاک بر می کند و سر به آسمان بلند کرده،چشم به نور می گشاید و با دستانی در قنوت دائم، شاخه های دائم در رکوع ، ریشه هایی فرو رفته در خضوع ، رویش را تجربه می کند.اکنون که زمین بار دیگر طوافش را به دور خورشید تمام کرده و ساکنانش را به مهمانی بهار می رساند؛ به شکرانه حیاتی دوباره و نعمت های بیکران ، از خداوند متعال خواستاریم که این سال را که بهارش با میلاد بانوی بزرگ اسلام صدیقه طاهره(سلام الله علیها) مزین گشته و با میلاد یگانه مولود کعبه مولی الموحدین امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) عجین شده؛ سال ظهور و فرج مولایمان امام زمان(عج الله تعالی فرجه) قرار دهدتا احسن حال به جانها دمیده و فیض مقلب القلوبی را با دم مسیحایی خود، به سرزمین وجود بدمد و زنده کند.
امید که در این زمان انتظار و این سیّال بی قرار، با رسیدن بهار حقیقی که همه برای با او بودن شتاب می کنند؛ به آرامش برسید.پس تا آن زمان می خوانیم و می گوییم :
سرخوش آن عیدی که آن بانی نور
از کنار کعبه بنماید ظهور
قلبها را مهر هم عهدی زند
از حرم بانگ أنّاالمّهدی زند……

اشتراک گذاری این مطلب!
1 2
 
شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)