موضوع: "شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها)"

معلم مهربان

حضرت فاطمه(سلام الله علیها) به عنوان مربى و معلم انسانهاى ظلمت‌زده و غوطه ور در جهل و نادانى، با زیباترین شیوه ها آنان را آموزش می داد. آن بانوى فرهیخته چنان مردم را جذب می کرد که ساعات تعلیم و تعلم براى دانش طلبان لذت بخش ترین لحظات به شمار می آمد. گزارش زیر، یکى از جلسات آموزشى حضرت فاطمه(سلام الله علیها) را نشان می دهد که به نقل از امام حسن عسکرى(علیه السلام) آمده است:
«روزى زنى نزد حضرت صدیقه طاهره(سلام الله علیها) وارد شد و گفت: خانم! من مادرى پیر و ناتوان دارم که برخى از مسائل نماز را به درستى نمی‌دانست. مرا نزد شما فرستاده تا پرسشهاى دینى وى را مطرح کنم و پاسخ صحیح آنها را به نزد او ببرم. حضرت زهرا(سلام الله علیها) فرمود: بپرس! آن زن یک به یک سؤالات را می پرسید و پاسخ دریافت می کرد تا اینکه به ده پرسش و پاسخ رسید. او از کثرت سؤالات خجالت کشید و دیگر نپرسید و با کمال شرمندگى گفت: اى دختر رسول خدا! دیگر به شما زحمت نمی دهم. حضرت فاطمه(سلام الله علیها) با کمال خوش رویى فرمود: هر سؤالى دارى، بپرس و خجالت نکش! اگر شخصى اجیر شود که بار سنگینى را در یک روز از زمین به بالاى پشت بام ببرد و در مقابل صد هزار دینار طلا بگیرد، آیا چنین شخصى از کار خود خسته می شود؟ آن بانوى پرسشگر گفت: نه.
حضرت زهرا(سلام الله علیها) فرمود: مثل من نیز همانند آن شخص اجیر است؛ من در نزد خداوند اجیر شده ام که در مقابل هر سؤالى که به تو پاسخ می دهم، مزد ارزشمندى را بگیرم. مزد من بیش‌تر از مرواریدهایى است که فاصله زمین و آسمان را پر می کند. آیا با این مزد بسیار و ارزشمند، من از پاسخ خسته می شوم؟ پس من شایسته ترم تا در برابر پاسخ به پرسشهاى تو احساس رنج و زحمت نکنم.

از پدرم شنیدم که فرمود: «إِنَّ عُلَمَاءَ شِیعَتِنَا یُحْشَرُونَ فَیُخْلَعُ عَلَیْهِمْ مِنْ خِلَعِ الْکَرَامَاتِ عَلَى کَثْرَةِ عُلُومِهِمْ وَ جِدِّهِمْ فِی إِرْشَادِ عِبَادِ اللَّهِ حَتَّى یُخْلَعَ عَلَى الْوَاحِدِ مِنْهُمْ أَلْفُ أَلْفِ حُلَّةٍ مِنْ نُورٍ؛ دانشمندانى که پیرو مکتب ما هستند، هنگامى که در روز قیامت محشور می شوند، نسبت به زیادى علوم و معارفى که کسب کرده اند و به اندازه کوششها و تلاشهایى که در راه هدایت و ارشاد بندگان خدا به کار برده اند، بر ایشان لباسهاى کرامت و پوششهاى آسمانى پوشانیده می شود، به طورى که وجود هر یک از آنان به وسیلهٔ یک میلیون لایه و پوشش نورانى آراسته شود»
آن گاه از جانب خداى متعال در میان اهل محشر ندا داده می شود: اى گروهى که سرپرستى یتیمان آل محمد(صلی الله علیه و آله) را پذیرفته اید (یتیمانى که پدران روحانى و رهبران دینى خود را از دست داده اند و سایهٔ پیشوایان معصوم(علیهم السلام) از بالاى سرشان کوتاه شده است)! اینان شاگردان شمایند در دنیا و همان یتیمانى هستند که شما تکفّل کرده اید و وجود آنان را با دانش آراسته اید و آنان نیز به نوبهٔ خود شاگردان دیگرى را پرورش داده و لباس علم به اندامشان پوشانده اید. آن گاه خداوند دستور می دهد که بر پاداش چنین دانشمندانى بیفزایند و در حد کمال به آنان تکریم کنند» تفسیر امام عسگری(علیه السلام)، صفحه340

1488546394aksgif_ir_fatemeh_gif___________225.gif

یا علی جان تربت زهرا کجاست؟

یا امیرالمؤمنین روحی فداک

آسمان را دفن کردی زیر خاک

آه را در دل نهان کردی چرا؟

ماه را در گِل نهان کردی چرا؟

یا علی جان تربت زهرا کجاست؟

یادگار غربت زهرا کجاست؟                     

                                                           اصول مداحی/ جلد اول/صفحه104

آیا فدک، حق حضرت زهرا (سلام الله علیها) است؟ مگر پیامبر (صلی الله علیه و آله) نفرمود که انبیا ارث نمی گذارند؟

آیا فدک، حق حضرت زهرا (سلام الله علیها) است؟ مگر پیامبر (صلی الله علیه و آله) نفرمود که انبیا ارث نمی گذارند؟
پاسخ:
بله‌فدک حق حضرت زهرا (سلام الله علیها) است‌. رسول الله صلی الله علیه و آله) آن را به حضرت زهرا (سلام الله علیها) هدیه داده بود این مطلب را عده کثیری از علمای اهل سنت میگویند از جمله:
مسند ابو یعلی ج 2 ص 334
مطالب العالیه ابن حجر ج 10 ص 416
کنزالعمال متقی هندی ج 3 ص 767
اخبار المدینه ابن شبه ج 1 ص 124
السیره الحلبیه علی بن برهان الدین ج 3 ص 487
الدر المنثور سیوطی ج 4 ص 177
لباب النقول سیوطی ص 123
فتح القدیر شوکانی ج 3 ص 224
الکامل ابن عدی ج 5 ص 190
وفا الوفا سمهودی ج 3 ص 111
ینابیع الموده قندوزی ج 1 ص 311
بشاره المصطفی طبری ص 353
تفسیر مظهری ج 5 ص 434
ذخیره الحفاظ مقدسی ج 4 ص 198
و بسیاری کتب دیگر که به علت اختصار ذکر نمی شوند.
پس فدک هدیه پیامبر ص به حضرت زهرا (سلام الله علیها) است و هیچ ارتباطی با ارث ندارد حتی اگر پیامبر (صلی الله علیه و اله) ارث هم نگذارد باز فدک مال حضرت زهرا (سلام الله علیها) است.
درباره آنکه رسول الله ( صلی الله علیه وآله) فرموده است ما انبیا ارث نمیگذاریم،حتی همین حدیث هم جعلی است به چند دلیل:
1- مخالف قران است زیرا قران میفرماید انبیا ارث میگذارند(سوره مریم ایه 6/سوره نمل ایه 16)
2-حسن بصری که از فقها و بزرگان اهل سنت است میگوید انبیا اموال را ارث میگذارند(اشرف الوسائل ابن حجر هیثمی ص 593)
3- سعید بن مسیب میگوید که عباس عموی پیامبر ص‌وارث او بود اگر نبی اکرم ( صلی الله علیه وآله) ارث نمیگذاشت پس چطور عباس وارث او بود(التحفه اللطیفه سخاوی ج 1 ص 327/مستدرک حاکم ج 3 ص 376/الکامل فی التاریخ ابن اثیر ج 5 ص 155/تاریخ طبری ج 4 ص 374/تاریخ دمشق ابن عساکر جلد 26 صفحه 374/سیر اعلام النبلا ج 2 ص 95/مختصر تاریخ دمشق ابن منظور ج 4 ص 114/نهایه الادب نویری ج 25 ص 19)
4- اهل سنت حدیثی جعل کردند که رسول الله( صلی الله علیه وآله )فرمود: العلم میراثی ولی این حدیث جعلی است(سلسله الضعیفه البانی ج 8 ص 448)
5- حسن بصری میگوید که عصای حضرت موسی و عمامه هارون و چند چیز دیگر ارث انبیا است که در تابوت عهد است این یعنی انبیا ارث میگذاشتند(کنز الکتاب بونسی ج 2 ص583)
6-حتی حدیث داریم که حضرت زهرا (سلام الله علیها) از ابوبکر میپرسد آیا تو از پیامبر ص ارث میبری یا اهلش؟ابوبکر میگوید اهلش و نمیگوید پیامبر( صلی الله علیه وآله) ارث نمیگذارد(اخبار المدینه ابن شبه ج 1 ص 123/السیره النبویه ابن کثیر ج 4 ص 574/مسند ابی یعلی ج 1 ص 40/مسند البزاز ج 1 ص 201/اتحاف الخیره المهره بوصیری ج 3 ص 428/شرح ابن بطال ج 9 ص 343/عمده القاری عینی ج 15 ص 20/البدایه شهرستانی ج 5 ص 310)
7- اگر پیامبر ( صلی الله علیه وآله) ارث نمیگذاشت پس چطور ابوبکر و عمر در خانه پیامبر ( صلی الله علیه وآله) دفن شدند؟ اهل سنت میگویند از عایشه اجازه گرفتند خب مگر خانه عایشه بود؟خانه پیامبر ص بود عایشه هم طبق حدیث بالا ارثی از پیامبر نداشت پس قبر خلفا غصبی است.
8- اگر فدک و زمین خیبر،صدقه بود پس چرا عمر در زمانش آن را بین زنان پیامبر (صلوات الله علیه) تقسیم کرد؟(صحیح بخاری ج 3 ص 53/صحیح مسلم ج 3 ص 118/سنن ابو داود ج 2 ص 173 و 523/مسند احمد حنبل ج 2 ص 22)

فدک !!

قالَتْ علیها السلام : لاتُصَلّى عَلَیَّ اُمَّةٌ نَقَضَتْ عَهْدَاللّهِ وَ عَهْدَ ابى رَسُولِ اللّهِ فى امیرالْمُؤ منینَ عَلیّ، وَ ظَلَمُوا لى حَقىّ، وَاءخَذُوا إ رْثى ، وَخَرقُوا صَحیفَتى اللّتى كَتَبها لى ابى بِمُلْكِ فَدَك .

افرادى كه عهد خدا و پیامبر خدا را درباره امیرالمؤمنین علىّ علیه السلام شكستند، و در حقّ من ظلم كرده و ارثیّه‌ام را گرفتند و نامه پدرم را نسبت به فدك پاره كردند، نباید بر جنازه من نماز بگذارند.

پس جرا آتش به درب خانه ی مولا زدند...

در مدینه ماتمی، چون ماتم زهرا نبود
چون به گلزار نبی جز یک گل زیبا نبود
پس چرا آتش به درب خانه ی مولا زدند
پشت در تنها مگر صدیقه ی کبری نبود
در تمام زندگی داغی برای مرتضی
سخت چون داغ عزیزش حضرت زهرا نبود                           اصول مداحی / جلد1 / صفحه102

14870084867252215100295921417711820917720623411244112.jpg

1 2
 
ساخت وبلاگ در کوثربلاگ