موضوع: "در مسیر آرامش"

آئین همسرداری(استقبال و بدرقه یکدیگر)

یکی از ویژگی‌های زندگی عاشقانه و نشانه ای از ارزشمندی زن و شوهر برای یکدیگر
اینست که به هنگام خروج از خانه یکدیگر را بدرقه کنند
و هنگام بازگشت به خانه با آغوشی باز و گرم، از یکدیگر استقبال کنند.
در این صورت است که تعهد و علاقه زوجین به کانون خانواده
بیش از پیش می‌شود.
و محیط خانه برای آنان لذت بخش تر می شود.
🍃💖🍃💖🍃💖🍃💖🍃💖🍃
امام صادق (ع) به نقل از رسول خدا(ص) فرمودند :
از حقوق شخص که بر اهل خانه وارد شود این است که هنگام ورود و خروجش کمى با او راه روند
(یعنى چند قدم استقبال و چند قدم بدرقه اش کنند.)
الکافی/ج4/ص480

حاکم کردن تفکر تولید به جای تفکر مصرف در کودکان

تربیت فرزند

بچه ها خیلی کم به اسباب بازی فروشگاهی نیاز دارند چون محیط و طبیعت پر از اسباب بازی است منتهی تفکر تولید باید حاکم باشد نه تفکر مصرف. بچه ها اصلاً تجمل را دوست ندارند و در نهایت سادگی به دنیا می آیند بلکه ما تجمل را به آنها القا می کنیم، بچه ها اصلاً اهل تجمل نیستند و نیاز به آسایش دارند.

همین سادگی باید در پوشاک بچه ها هم باشد. پوشاک بچه ها باید راحت، جنس خوب و طبیعی و زیبا باشد اصلاً نباید مجلل و شیک باشد. این خود یک هنجار است که در عروسی ها لباس بچه ها از لباس عروس و داماد قشنگ تر است. چه اشکالی دارد که بچه ها با لباس راحت عروسی بروند تا راحت بدوند و بازی کنند و دودست لباس هم یدک داشته باشیم که اگر کثیف کردند برویم یک گوشه و برایشان عوض کنیم، تا دوباره برود و بازی کند. چه قدر بچه ها را به خاطر لباس در فشار و توبیخ قرار می دهیم؟ اشاره می کنم به کارکرد؛ کارکرد لباس چیست؟

چرا این قدر زود لباس ها و وسایل دلمان را می زند و یک لباس گرانقیمت را که فقط یک بار پوشیدیم دیگر حاضر نیستیم که دوباره بپوشیم؟
چون بشر تنوع طلب است و تغییر می خواهد و لحظه به لحظه می خواهد که نو شود، این حالت در فطرت بشر است. ما اگر نو شدن فطرت و روح را یاد نگیریم و دچار مخروط برعکس ذهن شویم و دچار نو شدن مادی شویم، همین بلا سرمان خواهد آمد. مرتب از داشته هایمان دلزده خواهیم شد حق هم داریم چون انسان باید مرتب نو شود و نقطه ی نگاهی که دارد باید نو شود؛ وقتی نقطه ی نگاه مادی داشته باشیم طبیعتاً نقطه نگاهمان هم به سمت پایین خواهد بود و مبل و وسایل خانه و غیره را خواهیم دید.

هنر مرد بودن

یک  آقای هنرمند میداند که همسر محترم او نیاز به دریافت مبلغی با عنوان پول ماهانه دارد
میزان آن مبلغ بستگی به شرایط اقتصادی مرد دارد ولی مهم این است که خیال خانم راحت باشد که آخر ماه یک مبلغی اگرچه کم از آقا دریافت خواهد نمود
او میداند که نباید از همسرش درباره این مبلغ حسابرسی کند، تا خانم بدون دغدغه و آزادانه هر طور که صلاح میداند هزینه کند و یا پس انداز نماید

شیوه های همسرداری

مـهم‌ترین راز مـوفقـیت در همـسرداری
از امتیازات یک بانوی مسلمان، توفیق او در امر همسرداری است. اگر در میان زن و شوهر، یکی از آنان فداکاری و گذشت بیش‌تری داشته باشد، مطمئناً کار به مشاجره و نزاع خانوادگی منجر نخواهد شد.
بنابراین، کم توقع بودن، گلایه نکردن، صبر و استقامت در سختی های زندگی توسط زنان با ایمان می‌تواند به استحکام ارکان خانواده کمک شایانی بکند. فرازی از زندگی و سخنان حضرت زهرا«س»در این زمینه راهکار جالبی برای همسران شایسته می‌باشد.
در یکی از روزهای پر مشقت، غذا در منزل امام علی«ع» و حضرت زهرا«س» کمیاب شده بود. امام از همسرش پرسید: فاطمه جان! غذایی داری که مقداری تناول کنیم؟ فاطمه«س»پاسخ داد: سوگند به آن خدایی که مقام و عظمت تو را بالا برد! سه روز است که غذای کافی در منزل نداریم و مقدار اندکی هم که داشتیم به شما بخشیدم و خودم رنج گرسنگی را تحمل کردم.
امام علی«ع»فرمود: چرا به من اطلاع ندادی؟»
حضرت زهرا«س» پاسخ داد:«کَانَ رَسُولُ اللَّهِ(ص) نَهَانِی أَنْ أَسْأَلَکَ شَیْئاً فَقَالَ: لَا تَسْأَلِی ابْنَ عَمِّکِ شَیْئاً إِنْ جَاءَکِ بِشَیْءٍ عَفْواً وَ إِلَّا فَلَا تَسْأَلِیهِ؛ ) (1)
رسول خدا(ص) مرا نهی فرموده است که از تو چیزی بخواهم و به من سفارش کرده است که: از پسر عمویت چیزی درخواست نکن! اگر خودش چیزی آورد، بپذیر؛ وگرنه خودت درخواست نکن!»

1-. تفسیر عیاشی، ج1، ص171.

وفا به عهد با کودکان

امام علی (ع):
وقتی به کودک وعده ای دادید، وفا کنید
زیرا کودکان،شما را رازق خود می دانند.
خداوند عزوجل از هیچ چیز مانند پایمال شدن حق زنان و کودکان خشم نمی گیرد.
اصول کافی، ج6، ص50

1529551538img_20180621_075244.jpg

 
دانلود مجلات فناوري اطلاعات