موضوع: "سیمای فرزانگان"

شهادت امام کاروان اسرای کربلا

شهادت امام کاروان اسرای کربلا
نگین آرامش قلب اهل حرم یعقوب دشت کربلا
پسرحضرت ارباب بزرگ مرد مناجات
حضرت سجاد(ع) بر امام زمان(عج)وهمه عاشقانش تسلیت باد
هفت مصیبتِ شام از زبان امام سجاد علیه السلام
از امام سجاد علیه السلام پرسیدند:
‌ سخت ترین مصائب شما در سفر کربلا کجا بود؟
در پاسخ سه بار فرمودند: الشّام، الشّام، الشّام…
امان از شام !
در شام هفت مصیبت بر ما وارد آوردند که از آغاز اسیری تا آخر ، چنین مصیبتی بر ما وارد نشده بود:

1_ ستمگران در شام اطراف ما را باشمشیرها احاطه کردند و بر ما حمله می‌نمودند و در میان جمعیت بسیار نگه داشتند و ساز و طبل می‌زدند.

2_ سرهای شهداء را در میان هودج‌های زن‌های ما قرار دادند. سر پدرم و سر عمویم عباس(علیه السلام) را در برابر چشم عمه‌هایم زینب و ام کلثوم (علیها سلام) نگه‌داشتند و سر برادرم علی اکبر و پسر عمویم قاسم (علیه السلام) را در برابر چشمان خواهرانم سکینه و فاطمه می‌آوردند و با سرها بازی می‌کردند، و گاهی سرها به زمین می‌افتاد و زیر سم سُتوران قرار می‌گرفت.

3_ زن‌های شامی از بالای بام‌ها، آب و آتش بر سر ما می ریختند، آتش به عمامه‌ام افتاد و چون دست‌هایم را به گردنم بسته بودند نتوانستم آن را خاموش کنم. عمامه‌ام سوخت و آتش به سرم رسید و سرم را نیز سوزاند.

4_ از طلوع خورشید تا نزدیک غروب در کوچه و بازار با ساز و آواز ما را در برابر تماشای مردم در کوچه و بازار گردش دادند و می‌گفتند: «ای مردم! بکُشید این‌ها را که در اسلام هیچ گونه احترامی ندارند؟!»

5_ ما را به یک ریسمان بستند و با این حال ما را در خانه یهود و نصاری عبور دادند و به آن ها می‌گفتند: این‌ها همان افرادی هستند که پدرانشان، پدران شما را (در خیبر و خندق و …) کشتند و خانه‌های آن‌ها را ویران کردند . امروز شما انتقام آن‌ها را از این‌ها بگیرید.

6_ ما را به بازار برده فروشان بردند و خواستند ما را به جای غلام و کنیز بفروشند ولی خداوند این موضوع را برای آن ها مقدور نساخت.
7_ ما را در مکانی جای دادند که سقف نداشت و روزها از گرما و شب‌ها از سرما، آرامش نداشتیم و از تشنگی و گرسنگی و خوف کشته شدن، همواره در وحشت و اضطراب به سر می‌بردیم…
صلی الله علیک یا سیدالساجدین،الامام العارفین،زین العابدین
تذکرة الشهداء ملاحبیب کاشانی

خسرالدنیا و الآخره...


به “زُبیر"میگفتن سیف الاسلام، مِنّا اَهلُ البَیت، فقط زُبیر بود که تو تشییع جنازه ی حضرت زهرا"س"شرکت داشت،با شمشیرش چه گره هایی رو تو راه اسلام باز کرد؟
به"ابن ملجم"میگفتن شیعه ی امیرالمومنین،
خودش به امیرالمومنین گفت حُبّ و عشق توست که تو خون و رگ من هست…
“شمر"جانباز جنگ صفین بود که داشت به درجه ی رفیع شهادت میرسید؛ میدونی که وقتی وارد قتلگاه شد زانو هاش رو بسته بود؟از بس که نماز شب خونده بود زانوهاش پینه شتری بسته بود.
میدونستیدکه “عمرسعد"روز عاشورا نماز صبحش رو که تموم کرد"قُربتً اِلی الله"گفت و اولین تیر رو به سوی خیمه ی"سیدالشهدا"نشونه زد؟
میدونستید که همه ی اونایی که اومدن کربلا مسلمون بودن و اهل نماز و روزه؟همشونم “قربت الی الله"گفتن و اومدن برای کشتن” سیدالشهدا"…
“زهیر بن قین"عثمانی مسلک بود و اومد برای یاری ابی عبدالله!
“شمربن ذی الجوشن"هم نماز شبش ترک نمیشد ولی اومد برای کشتن ابی عبدالله…
بصیرت نداشته باشیم… خسر الدنیا والاخره می شیم…

قرین شدن با امام زمان(عج)

شخصی از آیت الله کشمیری (ره) پرسید دل باید قرین حضرت (امام زمان) شود اما این ارتباط این قربت و قرین شدن چگونه است و از کجا شروع کنیم ؟
ایشان پاسخ دادند : 
هر روز یک ساعت با حضرت خلوت کنید و به حضرت متوجه باشید زیارت آل یاسین بخوانید .
. «یا صاحب الزمان اغثنی یا صاحب الزمان ادرکنی و المستعان بک یا ابن الحسن» را زیاد بگویید تا خود به خود رفاقت حاصل شود . .
کتاب شیدا ، ص 224

1534778440img_20180820_194559.jpg

مشاوره قضایی حضرت علی(علیه السلام)

مشاوره قضایی حضرت علی(علیه السلام):
زنی که پس از شش ماه زندگی در کنار همسر خود، فرزندی به دنیا آورده بود، به جرم ارتکاب فحشا نزد خلیفه دوم آورده شد و خلیفه به خیال اینکه این زن مرتکب فحشا شده است، تصمیم گرفت وی را مجازات کند. من مانع مجازات آن زن شدم و توضیح دادم:
اگر بخواهی از کتاب خدا دلیل می‌آورم که این زن بی گناه است و نباید مجازات شود
خداوند متعال می‌فرماید:
《وَحَمْلُهُ وَفِصَالُهُ ثَلَاثُونَ شَهْرًا》
ﻭ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺑﺎﺭﺩﺍﺭﻱ ﻭ ﺑﺎﺯﮔﺮﻓﺘﻨﺶ ﺍﺯ ﺷﻴﺮ ﺳﻲ ﻣﺎﻩ ﺍﺳﺖ،
و در آیه دیگر می فرماید:
《وَالْوَالِدَاتُ یُرْضِعْنَ أَوْلَادَهُنَّ حَوْلَیْنِ کَامِلَیْنِ لِمَنْ أَرَادَ أَن یُتِمَّ الرَّضَاعَةَ》
ﻭ ﻣﺎﺩﺭﺍﻥ ﺑﺎﻳﺪ ﻓﺮﺯﻧﺪﺍﻧﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺩﻭ ﺳﺎﻝ ﻛﺎﻣﻞ ﺷﻴﺮ ﺩﻫﻨﺪ. [ ﺍﻳﻦ ﺣﻜﻢ ] ﺑﺮﺍﻱ ﻛﺴﻲ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﻰ‌ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺷﻴﺮﺧﻮﺍﺭﮔﻲ [ ﻛﻮﺩﻙ ] ﺭﺍ ﺗﻜﻤﻴﻞ ﻛﻨﺪ.
در آیه نخست دوران حاملگی و شیردهی 30 ماه دانسته شده و در آیه دوم، 24 ماه معرفی شده است. حال اگر 24 از 30 کسر شود 6 ماه باقی می ماند که کمترین زمان دوران حاملگی است.
عمر با شنیدن این استدلال زن را آزاد کرد و از آن پس این حکم قطعی شد
کتاب علی از زبان علی

عبودیت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها)

عبودیت حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها
از سلمان روایت است که پیامبر خدا (صلّی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: خدا تمام وجود دخترم فاطمه سلام‌الله‌علیها را لبریز از ایمان و یقین نموده است.
او در همه چیز بی‌همتا و بی‌نظیر بود. در عبادت هم بی‌مانند بود: «وَسُمَّیتْ فَاطِمَهُ سلام‌الله‌علیها بَتُولاً لِأنَّها بُتِلَتْ عَنِ النَّظیرِ».
او در رأس بکّائین (گریه کنندگان) و توّابین و خائفین قرار داشت و خداوند متعال دعای او را اجابت می‌کرد. آمده است که: در دنیا عابدتر از فاطمه سلام‌الله‌علیها نیست او آن قدر برای نماز سر پا می‌ایستاد که پاهایش ورم می‌کرد. و رسول خداصلّی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرمود: وقتی زهرا در محراب عبادت می‌ایستد، همچون ستاره‌ای برای فرشتگان آسمان می‌درخشد. خدا به ملائکه می‌گوید: ‌ای ملائکه بنگرید به بهترین بنده‌ی من فاطمه، او در مقابل من ایستاده و از خوف من تمام وجودش می‌لرزد و با حضور قلب کامل به عبادت من روی آورده است.
. همان، ص15.
. همان، ص35.
. همان، ص172.
براستی اگر فاطمه زهرا (س)دردحوالارض مهمان زمینیان بودند چگونه آن را پشت سرمی گذاشتند؟

 
سوگواره عاشورایی